ORMANYA MAŞUKİYE CAM TERAS

Ormanya ya da tam adıyla Ormanya doğal yaşam parkı Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan bir doğal yaşam parkıdır

 

 

Tarihçe

11 Temmuz 2011 tarihinde Ormanya'nın kurulu olduğu alan Uzuntarla Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

 

Alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda 2010 yılında kurulmuştur. Ormanya 2 bin dönümlük bir alana yayılmaktadır ve 12 bölgeden oluşmaktadır. Bu özellikleri ile Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı olma özelliğine sahiptir. 2020 yılında 5 milyon kişi Ormanya'yı ziyaret etti. Ormanya'nın kuruluş amacı doğal yaşamı koruma alanı oluşturmak ile birlikte bu alanı ziyaretçilere açık olmasıdır. Ormanya içindeki bölgeler; Çocuk hayvanat bahçesi, mesire alanı,kamp alanı,ormanköy,doğa okulu,sergi salonu, sportif olta balıkçılığı,kuş gözlem alanı,yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi,atlı binicilik, doğa parkurları'dır.

Çocuk Hayvanat Bahçesi Alanı'nda 67 türde toplam 766 hayvan bulunmaktadır.Çocukların hayvanlara dokunabilmeleri ve rahatça görebilmeleri sağlanmaktadır.

Yaban Yaşam alanında ise, Ala geyik, Kızıl Geyik, Karaca ve Yılkı atlarının yer aldığı 40'ar dönümden oluşan toplamda 9 adet yaban yaşam alanında 5 türde 150 adet hayvan bulunmaktadır.

Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ise Ayı, Geyik,Tİlki Sürüngn ve Kuşlara yönelik kurulan hayvan sağlık merkezi ile bu hayvanların izlenmesi, korunma, tedavi edilmesi ve rehabilitasyon işlemleri yapılmaktadır.İl içinde veya çevre illerde, yaban hayvan türlerini belirlemek, korunmasını sağlamak ve çoğaltılmasını sağlamak,araştırmacıları desteklemek rehabilitasyon merkezinin görevlerinden biridir.Bu merkezin bünyesinde hastane, laboratuvar, barınak, istasyon,gözlem evleri,hayvanat bahçesi ve koruma alanları bulunmaktadır. Merkez ile hasta, güçten düşmüş,yetim yaralı yaban hayvanlarının bakımı, rehabilitasyonu ve yeniden doğaya kazandırılması sağlanmaktadır.

Kamp Alanı 24 karavan ve 100 çadır kapasitesine sahip kamp alanında elektrik,su,duş,wc,atıksu döküm,bulaşık yıkama alanı gibi ihtiyaç duyulan temel hizmetler konaklayan ziyaretçilerin hizmetine sunumaktadır. Ormanköy gölet,orman evleri, değirmen ve doğal yolların bulunduğu bir alandır.Ziyaretçilerin genelde fotoğraf çekildiği alandır.

Doğa Parkurları 18 km'lik yürüyüş parkurları ile spor ve yürüyüş yapma imkanı sunan, farklı zorluk düzeylerine sahip 8 km'lik bisiklet ve uzunluklarına göre renklendirilerek ayrılmış alanlardır.

Kuş Gözlem Alanı kızılgerdan,sıvacı,ispinoz,ağaçkakan ve birçok kuş türünün bulunduğu doğal ortamında beslendiği alandır.Bu alanda ağaçlara ve yerlere konumlandırılmş yem istasyonları bulunmaktadır.

Doğa Okulu doğayı keşfetmek isteyenler için eğitim modeli ve çeşitli etkinliklerin olduğu bir alandır.Doğa Kaşileri,Çevre Dedektifleri,Orman Saat Atölyesi,Minik Çiftçiler,Doğanın Şefleri gibi modüllerden oluşan eğitimler bulunmaktadır.

Copyright © 2021 | Tourcosoft Acente Yazılımları